Ana Sayfa / KPSS & Atamalar / 2017/1 Tercih Kılavuzunda Kadro Sayıları Açıklandı

2017/1 Tercih Kılavuzunda Kadro Sayıları Açıklandı

Devlet Personel Başkanlığı (DPB) Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS 2017/1 merkezi memur ataması kapsamında tercih robotunu yayımlanıyor. Toplam 2780 kontenjan KPSS 2017/1 tercihleri için verildi.

Kamu kurum ve kuruluşlarınca 2017/1 döneminde merkezi yerleştirme yapılmak üzere Devlet Personel Başkanlığına gönderilen toplam 2 bin 780 kadro ve pozisyon için 22 Haziran 2017 ile 3 Temmuz 2017 tarihleri arasında ÖSYM Başkanlığı tarafından adayların tercihleri alacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre lise, önlisans ve lisans kadroları için ne kadar kontenjan ayrıldı?

Adaylar Devlet Personel Başkanlığı (DPB) tarafından hazırlanan KPSS 2017/1 tercih robotu ile tercih süreci boyunca sorgulama yapabilecekler. 2017/1 merkezi atamasında açılan kadroların illere, ilçelere göre filtrelenerek görülebildiği tercih robotu ayrıca kurum, unvan ve niteliklere göre filtreleme yaparak kadroları görme imkanı da sağlamaktadır.

2016 yılında ortaöğretim, önlisans ve lisans düzeyinde Kamu Personel Seçme Sınavı yapılmış ve ortaöğretim düzeyinden 3.294.958 aday, önlisans düzeyinden 1.280.111 aday, lisans düzeyinden 1.231.054 aday olmak üzere toplamda 5.806.123 aday sınava girmiştir.

KPSS 2017/1 merkezi yerleştirmelerinde ise,151 kamu kurum ve kuruluşunca toplam 2.780 kadro ve pozisyoniçin yerleştirme talebinde bulunulmuştur.

Yerleştirme yapılması talep edilen toplam kadro ve pozisyonların 244 adedi ortaöğretim, 961 adedi önlisans ve 1.575 adedi ise lisans düzeyindedir.

Bu kadro ve pozisyonların kamu kurum ve kuruluşlarına göre dağılımı şu şekildedir:

190 sayılı KHK’ya tabi kurumlar (Üniversiteler hariç) 523 adet,

Üniversiteler 160 adet,

Mahalli İdareler 1.213 adet,

Kamu İktisadi Teşebbüsleri881 adet,

Diğer (Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği) 3 adet.

Talep edilen toplam kadroların hizmet sınıflarına göre dağılımı şu şekildedir:

Genel İdare Hizmetleri Sınıfı 1.342 adet,

Teknik Hizmetler Sınıfı 430 adet,

Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı 37 adet,

Avukatlık Hizmetleri Sınıfı 58 adet,

Yardımcı Hizmetler Sınıfı 32 adet.

KİT pozisyonlarının öğrenim durumlarına göre dağılımı şu şekildedir:

Ortaöğretim 39 adet,

Önlisans287 adet,

Lisans 555 adet.

Devlet Personel Başkanlığı KPSS tercihleri hakkında bilgilendirme:

Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri çerçevesinde, yerleştirme yapılacak B Grubu kadro ve pozisyonlar ile bunlara ait nitelikler kamu kurum ve kuruluşlarınca belirlenerek Devlet Personel Başkanlığına bildirilmekte, söz konusu yerleştirme talepleri Başkanlığımızca Nitelik Kod Kılavuzu ve mer-i mevzuat açısından incelenerek ilan edilmek üzere ÖSYM Başkanlığına gönderilmekte ve yerleştirme yapılacak kadro ve pozisyonlar ÖSYM Başkanlığınca KPSS tercih kılavuzları aracılığıyla ilan edilmektedir.

Adayların Kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonlardan durumlarına uygun olanları tercih etmeleri suretiyle, aynı kadro veya pozisyonu tercih eden adaylardan en yüksek puanlı olandan başlamak üzere ÖSYM Başkanlığınca yerleştirme yapılmakta ve yerleştirme sonuçları ÖSYM Başkanlığınca, bu Başkanlığa ait internet adresi üzerinden duyurulmaktadır.

KPSS Yerleştirme Kılavuzunda yer alan kadro ve pozisyonlara ÖSYM Başkanlığınca yerleştirilen adayların atamaları ise yerleştirildikleri kadro ve pozisyonun niteliklerini taşıdıklarının ilgili kurumda oluşturulan sınav değerlendirme komisyonunca tespit edilmesi üzerine yerleştirildikleri kurum ve kuruluşlarca yapılmaktadır.

KPSS tercih robotu için TIKLAYINIZ. KPSS tercih robotu e-Devlet için TIKLAYINIZ.

Hakkında Admin

Bu habere de bakabilirisiniz

STRATEJİST CEM BAĞCI’NIN İLK KİTABI ÇOK YAKINDA

Stratejist, Siyasal Danışman Cem Bağcı, çok yakında ilk kitabıyla okurlarla buluşacak.   Türkiye Algı Merkezi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir