Ana Sayfa / KPSS & Atamalar / 112 Acil Çağrı Merkezlerine Kadro Verilmeyecek mi?

112 Acil Çağrı Merkezlerine Kadro Verilmeyecek mi?

Haziranda açıklanan tercih kılavuzu ile 112 Acil Çağrı Merkezlerine hiç kadro verilmediğini görmüş ve şok olmuştuk 🙂 İlk şoku atlattık ancak hala herhangi bir bilgi netleşmiş değil. Bilmem bir yerleri aradınız mı? Ben İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünü, ÖSYM’yi, Devlet Personel Başkanlığını aradım ama hep yuvarlak cevaplar aldım, hepside topu bir diğerine attı. En son DPB mülakat yada sözleşmeli alımla ilgili şuan bir açıklama yok dedi ki açıklama olmadığını zaten biliyoruz.

Mülakat mı Geliyor?

Şu güne kadar olanları bir toparlarsak en mantıklı açıklama sözleşmeli alım ancak bununla ilgile de herhangi bir açıklama yada sağlam bir kaynaktan sızıntı yok. Tek dayanak Nevşehir’de yapılan kampta dillendirilmiş olması. Ayrıca sözleşmeli olması bizim için avantajda olabilir dezavantajda, nitekim tayin için sıkıntı doğurabilir, il bazında alım olursa bazı iller düşük kapatırken bazı illerde yüksek puanla açıkta kalınabilir vs.

Dillerde dolaşan bir diğer konu ise, alımlarda değişiklik olmadığı, bütçe kısıtlaması sebebiyle 2017’de alım yapılmayacağı konusu. Ben bu görüşün zayıf olabileceğini düşünüyorum, çünkü hiç kadro verilmedi yani 0. Bazı illerde müthiş personel ihtiyacı var, oralara bir kaç kadro gelseydi tamam bütçe yok derdim ama hiç kadro yok. Ayrıca memurlar nette bir arkadaş şöyle bir gönderi yapmış;

27 Şubat 2014 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6525 sayılı AFAD Kanununun 47. maddesine göre; 112 Acil Çağrı merkezlerinin ihtiyacını karşılamak üzere ekli (4) ve (5) sayılı listelerde yer alan kadrolar ile … ihdas edilerek 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin eki (I) sayılı cetvelin İçişleri Bakanlığı … Bakanlığı bölümüne eklenmiştir. Ekli (4) ve (5) sayılı listelerde yer alan kadrolara yapılacak atama işlemleri, her bir yıl için bu madde ile ihdas edilen toplam kadro sayısının üçte birini geçmemek üzere, bu maddenin yayımlandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle Merkezi

Yönetim Bütçe Kanunundaki sınırlamalara tabi değildir.

Buna göre; bundan önceki gibi fazla alımlar zor gözüküyor. zira 3 yıl doldu. bu kanun ile toplam ihdas edilen vhki kadrosu 1113 adet ve 2016/2 ataması dahil 3 yıl içinde alınan sayı 987. geriye kaldı

126 kadro. artık bunun hepsini mi kasımda mı verir yoksa bir kısmını mı verir bilemiyorum. inşallah kasımda verir. öyle 1000 adet alım falan hikaye işkembeden sallıyorlar inanmayın. ayrıca büyük ihtimalle merkezi alım olarak alırlar. 126 kadro için 4/b alacaklarını sanmıyorum. 2019-2020 yıllarında diğer merkezler açılınca tabiki durum değişir. o zamana kadar olan budur.

Alıntılanan metin doğrudur ilgili tarihin resmi gazetesinde yayınlanmış ve VHKİ olarak 1175 kadro ihdas edilmiştir. Bu sebeple alım yapılmamış olabilir ancak ihtiyaçlar dolayısıyla yeni bir düzenleme yapılması mümkündür.

Dolayısıyla şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmadı, sürpriz bir şeyler olabilir, bakanlık sözleşmeli alım için hazırlık yapıyor da olabilir, kadrolu alım içinde, ya da değişen hiç bir şey olmaz kasımda cüzi bir kadroyla devam da edilebilir. Bu yüzden hiç bir konuda net konuşmak doğru olmaz. Allah sonumuzu hayır etsin diyelim.

Görüşlerinizi, varsa duyumlarınızı yorumda belirtirseniz sevinirim.

Hakkında Admin

Bu habere de bakabilirisiniz

2017/1 Tercih Kılavuzu Ne Zaman Açıklanır? Bölüm ne durumda?

2017/1 tercihlerinin başlamasına 1 ay gibi bir süre kaldı, şimdiye kadar aslında kurum taleplerinin toplanması …

2 Yorumlar

  1. Mülakatlı alıma dönüyor admin olay bu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir